Kto w Hiszpanii przynosi dzieciom prezenty w nocy z 5 na 6 stycznia?

Orszak Trzech Króli to uliczna parada organizowana głównie w Hiszpanii, a także w niektórych miastach Meksyku. Parada odbywa się w przeddzień Objawienia Pańskiego, czyli wieczorem 5 stycznia. Wystrojeni w wytworne szaty Trzej Królowie w rytmach orkiestry przyjeżdżają na koniach lub wielbłądach. Miasta w Hiszpanii prześcigają się w pomysłach na organizację tego wielkiego wydarzenia.

Najstarszą, organizowaną już od 1885 roku paradą Trzech Króli “La Cabalgata de Reyes Magos” w Hiszpanii jest ta w miejscowości Alcoi. To tam co roku przybywa najwięcej turystów, którzy wraz z lokalną ludnościom celebrują tak wielkie wydarzenie.

Noc z 5-go na 6-go stycznia to także najbardziej oczekiwany czas w roku przez dzieci. Według tradycji, dzieci zostawiają wieczorem strudzonym wędrowcom oraz ich wielbłądom napoje i jedzenie, aby następnego dnia rano w tym samym miejscu znaleźć prezenty. Te, z nich, które nie zasłużyły na podarunek, otrzymują węgiel (w praktyce cukierki - imitacja węgla). To taki odpowiednik polskiej rózgi. Ma być dla nich przestrogą.

6 stycznia w Hiszpanii to dzień wolny od pracy. Hiszpanie życzą sobie: “¡Felices Reyes!” lub “¡Feliz Dia de Reyes!”.